رشد 300 درصدی تماس با خط ملی اعتیاد

رشد 300 درصدی تماس با خط ملی اعتیاد
مدیر دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: در سال 93، 300 درصد رشد تماس با خط ملی اعتیاد را شاهد بودیم، در حقیقت حدود 400 هزار تماس با این سامانه داشتیم که 97.5 درصد موفقیت در تماس‌ها داشته‌ایم.
 محسن روشن‌پژوه مدیر دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی در تشریح برنامه‌های سال جاری این دفتر گفت: قطعا پیشگیری نقش بسیار موثری در ارتقای سلامت جامعه دارد و با تاکید بر دو موضوع پیشگیری و درمان در حوزه اعتیاد برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده‌ایم.
 برای موفقیت در این حوزه اصول و مبانی که در حوزه سلامت باید مدنظر قرار گیرد، به صورت کامل مورد توجه قرار گرفته و برهمین اساس برنامه‌های خود را پیش خواهیم برد. توسعه سلامت در همه ابعاد و همه زمینه‌ها مورد توجه ویژه دفتر پیشگیری از اعتیاد قرار گرفته است و بی‌تردید در حوزه پیشگیری با رویکرد اجتماع‌محوری همانند سنوات گذشته امسال نیز برنامه‌های خود را اجرایی می‌کنیم.
وی کیفی‌سازی برنامه‌ها را از اولویت‌های این دفتر خواند و افزود: در سال گذشته با رویکرد اجتماع‌محور جمعیتی حدود 15 میلیون نفر تحت پوشش آموزش‌ها قرار گرفتند که بیشترین تمرکز در این آموزش‌ها در سطح محلات شهری و روستایی بود. به طوری که تیم‌های دفتر پیشگیری از اعتیاد در قالب تیم‌های اجتماع‌محور به 5200 تیم رسید. در کنار این توسعه کمی برنامه‌هایی را برای توسعه کیفی این تیم‌ها درنظر گرفتیم.
مدیر دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی درخصوص فعالیت خط ملی اعتیاد نیز گفت: خط ملی اعتیاد به عنوان یک خط کمک‌رسانی به مردم با شماره 09826 آماده ارائه خدمات به مردم است. به طوری که سال گذشته شاهد افزایش تماس‌ها با این خط بودیم.
روشن‌پژوه افزود: در سال 93، 300 درصد رشد تماس با خط ملی اعتیاد را شاهد بودیم، در حقیقت حدود 400 هزار تماس با این سامانه داشتیم که 97.5 درصد موفقیت در تماس‌ها داشته‌ایم. بیشترین تعداد تماس‌گیرندگان بانوان بودند و بیشترین سوالی که مطرح شده بود درخصوص کمک فرد معتادی در خانواده بوده است.
وی تاکید کرد: ماده مخدر روان گردان شیشه بیشترین سوالات را در تماس با خط ملی اعتیاد به خود اختصاص داده بود و پیک تماس‌ها بین ساعت 16 تا 18 در طول روز اتفاق افتاده است. قطعا با استفاده از آمارهای خط ملی اعتیاد، سیاست‌گذاری‌ها را برای سال آینده انجام می‌دهیم و در قالب ایجاد کارگزارهای رسانه‌ای آموزش‌های لازم را به سطح جامعه انتقال می‌دهیم.
به گزارش ایسنا، نورالدین صاعقی در نشست خبری تشریح فعالیت‌های دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: قطعا در سال جاری به بحث مهارت‌های زندگی و آموزش به عموم مردم در این حوزه نگاه ویژه‌ای داریم، البته در دوره‌های گذشته نیز تا حدی ارتقای کیفیت زندگی دنبال شده است. بی‌تردید آموزش‌های در زمینه مهارت‌های زندگی باعث می‌شود از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کنیم.
وی افزود: در سال 93 حدود 1.5 میلیون نفر مهارت‌های زندگی را از طریق آموزش‌های ما فرا گرفتند و برای سال 94 می‌خواهیم این آموزش‌ها در حوزه سلامت اجتماعی و جامعه متوقف شود.
مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به تغییر رویکرد در سیاست‌های این دفتر گفت: برای سال جاری در حوزه سلامت اجتماعی روی تغییر رفتار شهروندان تمرکز ویژه‌ای خواهیم داشت که در قالب طرحی در سال 93 در پنج استان به صورت پایلوت این کار را آغاز کردیم. در حقیقت برنامه‌ای تدوین شده تا این طرح از حالت فردی خارج و در سطح اجتماع اجرایی شود.
صاعقی توجه به موضوع خشونت خانگی را یکی دیگر از فعالیت‌های این دفتر در سال جاری معرفی کرد و افزود: به صورت پایلوت در قالب در طرحی در پنج استان موضوع خشونت خانگی را مورد بررسی قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم این طرح را در سراسر کشور گسترش دهیم.
 یکی دیگر از برنامه‌های دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی طرح توسعه محلی است که در راستای آن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح محلات با جذب مشارکت مردمی انجام می‌شود.

هیچ نظری موجود نیست: