پیشگیری از اعتیاد را باید از ابتدایی به دانش‌آموزان یاد داد

پیشگیری از اعتیاد را باید از ابتدایی به دانش‌آموزان یاد داد

 یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی گفت: بهترین راهکار اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر که در حال حاضر به دغدغه اصلی جامعه تبدیل شده آن است که مباحث پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد در کتاب‌های آموزشی و اجتماعی مقطع دبستانی هم گنجانده شود.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ منصور اله‌وردي افزود: بايد انواع مواد مخدر صنعتي و مواد محرك، عوارض و آسيب‌هاي ناشي از آن به زبان ساده و قابل فهم براي دانش آموزان در قالب كتاب‌هاي آموزشي تعريف شود، اشكالي ندارد كه ما فرزندان را از بحث‌هاي پيشگيري از اعتياد آگاه كنيم.

وي با بيان اينكه نبايد دانش‌آموزان را از اعتياد و روبرو شدن با معتاد ترساند، ادامه داد: مشاهدات عيني تاثير بسيار زيادي در آنان براي دوري از مصرف مواد مخدر صنعتي و روانگردان‌ها دارد و در بزرگسالي آسيب‌هاي كمتري به آنان وارد مي‌شود.
اين كارشناس با تاكيد بر اينكه بايد آموزش را از دوران كودكي آغاز كرد، گفت : متاسفانه كودكان را به دلايل مختلف از آموزش پيشگيري از اعتياد امتناع مي‌كنيم و وقتي اين موضوع به بحران اجتماعي تبديل مي‌شود آن وقت به دنبال راهكار مي‌گرديم، بايد مطالب به راحتي در اختيار كودكان قرار گيرد تا در بزرگسالي از پديده معتاد شدن مصون بمانند.
اله‌وردي گفت: پيروي از اين راهكار باعث مي‌شود مبارزه با اعتياد با توجه به اينكه مواد مخدر اشكال مختلفي دارد و راحت‌تر و ارزان‌تر در دسترس قرار مي‌گيرد، اصولي و اثرگذارتر باشد.
وي با اشاره به اينكه خانواده و وزارتخانه‌هاي علوم و آموزش و پرورش در راس اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر قرار دارند، گفت: برگزاري اردوهاي آموزشي از طريق اين نهادها مي‌تواند دانش آموزان و دانشجويان را در برابر عدم مصرف مواد مخدر توانمندتر كند.
الله وردي همچنين به موضوع ايجاد نشاط اجتماعي در تحقق رويكرد مقابله با مواد مخدر اشاره كرد و گفت: بايد محافل و ابزارهايي براي تخليه هيجانات نوجوانان و جوانان در كشور فراهم شود اگر اين بسترها ايجاد نشود افراد دچار روزمرگي و سرخوردگي شده و خود را با مصرف مواد مخدر صنعتي و روان‌گردانها سرگرم مي‌كنند.
وي افزود: به عنوان مثال در كشورهاي مختلف چند ساعتي قبل از شروع مسابقات ورزشي خانواده ها همراه فرزندان خود در مكانهايي شروع به تخليه هيجانات خود مي كنند و راحت تر تا يك هفته به كار و زندگي مي پردازند، الگو‌برداري از يك سري مسايل بيگانگان براي ايجاد نشاط اجتماعي در كشور اشكالي ندارد.
اين كارشناس آسيب‌هاي اجتماعي در ادامه صدا و سيما را نهادي بسيار تاثيرگذار در بحث اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر دانست و اظهار داشت : اين رسانه پرمخاطب بايد برنامه ها خود را جذاب تر و شادتر كند ، سرگم كردن نوجوانان و جوانان باعث شادماني و اميد به آينده شده و در كاهش تقاضا براي مصرف مواد مخدر بسيار موثر است .
اله‌وردي همچنين با بيان اينكه تك تك افراد جامعه بايد براي مقابله با اعتياد كه امروزه به بحراني بزرگ تبديل شده احساس مسووليت داشته باشند، گفت: دولت و مسوولان به تنهايي نمي توانند كارهاي بزرگ را انجام دهند، مردم بايد بدانند كه پديده مقابله با اعتياد نگاه دستوري نيست بلكه دلسوزي است و بايد به باور قلبي در اين زمينه برسند.

هیچ نظری موجود نیست: