عالمان بی دین مردم دوست -به ز دینداران جاهل زر دوست /اقدامات علمی، مبنای مبارزه با مواد مخدر است

 عالمان   بی دین مردم دوست  -به ز دینداران جاهل زر دوست
روز یکشنبه  زمانی که  برای رفتن به رادیو گفتگو برای ضبط برنامه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر مدارک  و شواهدی  را که دال بر اهمال و تنبلی ستاد مبارزه با مواد مخدر بود  را  برمی داشتم  مدارکی که ثابت می کرد   علت شکست در مبارزه با مواد مخدر و رواج بیشتر اعتیاد در ایران  بیشتر مربوط به چند نفر اعضای ستاد است و بقیه مجبورند از انها و روسایی خاطی حمایت کنند می دانستم امیدی به پخش ان چه می گویم نیست
مدارکی دال بر اینکه  کشت ماری جوانا (مخدر گل ) در زمان تصدی همان کسی  در منطقه فارس شیراز داده شده است که امروز در بالاترین  قسمت نیروهای های پلیس مبارزه با مواد مخدر قراردارد و شکایت از این مسله که اگر مجوزی برای کشت  کنف صنعتی در زمان  دولت  احمدی نژاد داده شده است چرا مسئولین  در ان زمان  مناطق زیر  کشت را بازرسی و کنترل  نکردند 
 گو اینکه علت انرا خودم می دانستم زیرا فقدان اموزش  در مورد شناخت انواع ماری جوانا و پائین بودن  سطح اموزش و اطلاعات علمی  نیروهای مبارزه با مواد مخدر  عملا  باعث شده بود که گل جلوی جشمان انها رشد کند و انها گزارش  کشت علف گاو بدهند
مسله کشت ماری جوانا مدیکال (مخدر گل ) را در تهران هم شاهد هستیم در اطراف ورامین و مناطق دیگر تهران  ماری جوانا گل (مخدر گل ) کشت می شود
زمانی که از حمید صرامی مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش پرسیدم ایا شما مجوز کشت مخدر گل را در فارس داده اید  ایشان گفتند نه !
در مصاحبه زیر که از رادیو پخش شد فقط قسمت کوچکی از گفتار ما  پخش و  نوشته  شده  که  دقیقا هماهنگ  با گفتار اقایان است و بقیه به تیغ سانسور گرفتار شد
من به عنوان وکیل از سمت والدینی  که فرزندانشان  به علت مصرف مخدر گل  در ظرف 5 سال گذشته دچار ضایعات مغزی غیر قابل برگشت شده بودند رفتم تا  حقیقت را از مسئولین جویا شوم و مقصر واقعی را پیدا کنم
اما همه دهان ها بسته است و اگر لبی باز شود فقط به تکذیب  ما و تعریف از خودشان  است
اقایان در ستاد همگی مومن و مسلمان هستند هرشب در درگاه خدا توبه می کنند و چون ابرو و ارزش انسان  در مذهب اسلام زیاد است نباید مسلمان گناه خود بر مردم اشکار کند  بلکه درنزد خدا توبه کردن کافی است حتی اگر گناه کرده در حق مردم و حق الناس باشد همیشه راهی برای  فرار از عذاب وجدان می یابندامام صادق (علیه السّلام) می فرماید: در نیایش، نخست ستایش کردن حق تعالی است، بعد از آن، ثنای بر او، سپس اقرار به گناه، بعد از آن، خواستن حاجت. به خدا سوگند! که بیرون نمی آید بنده از گناه مگر به اعتراف کردن به گناهان

آبروی و ارزش انسان ها آنقدر زیاد است که اعتراف به گناه تنها باید در پیش گاه پروردگار متعال آنهم به جهت توبه و در خواست بخشش باشد. انسان با اعتراف به گناه نزد خداوند کسب ارزش و آبرو می کند. و این ویژگی مخصوص خداوند است اما غیر خداوند هر چند رازدار باشد توانایی برگشت دادن ارزش و آبروی از دست رفته انسان (در اثر اعتراف نزد آنان) را ندارند تا چه رسد به زیاد نمودن آن


در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد
اقدامات علمی، مبنای مبارزه با مواد مخدر است
احمد کاهه معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اظهار به اینکه در مبارزه با مواد مخدر اقدامات علمی انجام می شود، افزود: در نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت و کلیه دستگاه های مسئول در این حوزه، مراکز مطالعاتی مبنای اقدامات عملی هستند ما با ریشه های علمی فعالیت های خودمان را تطبیق می دهیم و خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده و نتایج خوبی هم منعکس شده است.
     

برنامه "گفت‌وگوی علمی" با موضوع مواد مخدر و اعتیاد و راهکارهای مقابله با این معضل اجتماعی و با حضور دکتر سعید صفاتیان رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر مجمع تشخیص مصلت نظام، دکتر محمدرضا یزدان نیاز درمانگر اعتیاد، دکتر سید حمید صرامی مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیر اتاق های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، احمد کاهه معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و حمیدرضا بیرجندی مدیر کل دفتر توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد به روی آنتن رفت.
دکتر سعید صفاتیان با اشاره به روز جهانی مواد مخدر گفت: در حدود 12 سال است که مراسم روز جهانی مواد مخدر در کشورهای مختلف دنیا گرفته می شود و کشورهایی که در این حوزه خیلی فعالیت دارند مورد توجه سازمان ملل هستند. یکی از این کشورها جمهوری اسلامی ایران است به دلیل کشفیاتی که دارد. 
وی به فعالیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سطح کلان پرداخت و عنوان کرد: فعالیت های این ستاد درچند حوزه تقسیم بندی می شوند؛ کمیته درمان که وزارت بهداشت متولی این امر است، کمیته دوم در حوزه پیشگیری و فرهنگی فعالیت می کند و سازمان بهزیستی متولی امر است و کمیته سوم در حوزه مقابله است و نیروی انتظامی متولی آن است و کمیته حقوقی که قوه قضائیه متولی امر است. این کمیته ها اعضای مختلفی دارند و  22 سازمان و وزارتخانه و نهاد عضو این کمیته ها هستند که در حوزه مبارزه با مواد مخدر در کشور فعالیت می کنند.
دکتر محمدرضا یزدان نیاز در ارتباط با هدف از نام گذاری این روز و گفت: در 26 ژوئن سال 1987 بعد از 10 روز صحبت و مذاکره یک قطعنامه ای را نوشتند و همه متعهد شدند به اینکه ما نمی توانیم مواد مخدر را در جهان از بین ببریم و صرف این مسئله باید مواد را کنترل کنیم و از شیوع و رواج بیشتر آن با شیب تند جلوگیری کنیم و آن میزان سرمایه ای که صرف مقابله می کنیم صرف آموزش کنیم. در واقع یک مبارزه علمی است. 
حمید صرامی مواد مخدر را به یک سالن با ورودی های متعدد، تشبیه کرد و افزود: این سالن افراد را در سنین، جنسیت، مشاغل، تحصیلات و با دلایل گوناگون به سمت خودش جذب می کند. 
وی افزود: نکته مهمی که در این سیستم هوشمند، پویا، خلاق و داینامیک می بینیم با یک عمر شش هزار ساله هر روز از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود اما هیچ گاه نابود نمی شود. در حقیقت نگاه هوشمند این سیستم دلالت بر این دارد که با نگاه مشتری مدار، سعی می کند افراد را در لایه ها و طبقات مختلف به سمت خودش جذب کند. 
دبیر اتاق های فکر ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با ابراز تاسف از اینکه این سیستم نوجوانان و جوانان را مورد هدف قرار داده است، اظهار داشت: متاسفانه نگرانی جدی ما این است که 58 درصد از معتادین ما زیر 34 سال سن دارند و 14 درصد از معتادان ما در گروه سنی 14 – 19 سال هستند. این سیستم داینامیک نوجوانان و جوانان کشور را هدف قرار گرفته است.
وی ادامه داد: همچنین این سیستم نظام خانواده ما را مورد هدف خودش قرار داده است به شکلی که 62 درصد افراد ما را افراد متاهل به خودشان اختصاص می دهند و در حقیقت نظام خانواده که بعنوان مهمترین نهاد اجتماعی است را نشانه روی کرده است. 
صرامی با اظهار به اینکه در مبارزه ستاد مبارزه با مواد مخدر دو رکن اساسی وجود دارد، تصریح کرد: رکن اول کاهش تقاضا و رکن دوم کاهش عرضه و یا مقابله با عرضه است. در رکن مقابله با عرضه یک نگاه سخت افزاری است. نظام جمهوری اسلامی ایران در میان همه کشورهای جهان به عنوان پرچمدار مبارزه، اتفاقات قابل توجهی را انجام داده است. در سال های پس از انقلاب بالغ بر 90 هزار تن تولید مواد مخدر افغانستان بوده و کشور ما توانسته در حدود 10 درصد آن را کشف کند.  
وی با ذکر اینکه حوزه کاهش تقاضا حساسیت بیشتری را به خودش اختصاص می دهد، یادآور شد: به دلیل اینکه اگر ما توانستیم دو رکن پیشگیری از اعتیاد که حدود 75 میلیون جمعیت سالم و در مرز خطر و در رکن دوم برای درمان حداقل یک میلیون و 320 هزار معتادی که در کشور داریم و در رکن سوم صیانت از معتادان بهبود یافته در حوزه کاهش تقاضا می تواند کمک کند.
مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه این ستاد اولویت را بر پیشگیری از اعتیاد قرار داده است، گفت: وزارت آموزش و پروش، وزارت علوم و وزارت بهداشت مداخلاتی را در این زمینه انجام دادند.
 اما مداخلات با حجم تهدید تناسب ندارد. آنچه که مورد دقت ستاد است این است که بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، همه دستگاه ها به ویژه دستگاه هایی که متصدی حوزه کاهش تقاضا هستند چه در بحث فرهنگ و چه در بحث بهداشت باید با دغدغه جدی تر و با سرعت بیشتر سهم خودشان را در این قسمت ایفا کنند.
در ادامه دکتر احمد کاهه معاون اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، اظهار داشت: نیروی انتظامی رویکرد مقابله را با پیشگیری اجتماعی را همراه کرده است.
در پلیس مبارزه با مواد مخدر آزمایشگاهی مجهزی وجود دارد.کشفیات مواد مخدر سالانه از هر نوعی که باشد بخشی از آن برای آنالیز به این آزمایشگاه می آید و مورد بررسی قرار می گیرد و متناسب با کشفیاتی که داریم بر اساس اطلاعاتی که به دست آمده، این اطلاعات به جامعه منعکس داده می شود. 
حمیدرضا بیرجندی، رویکرد بحث اجتماعی را مهمترین رویکرد در مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها معرفی کرد و گفت: باید از همه پتانسیل هایی که در کشور وجود دارد و از همه پتانسیل هایی که در صنوف، اقشار، کارشناسان، بنگاه ها و همه توان هایی که بالقوه در کشور وجود دارد استفاده کنیم تا بتوانیم هم در حوزه مقابله و هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه درمان و در نهایت صیانت از برنامه ها، سیاست ها و رفتارهایی که در سه حوزه اتفاق می افتد، موفق شویم. 
وی با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت های اجتماعی و توسعه مشارکت های اجتماعی در جامعه، عنوان کرد: یکی از ارکان این توسعه استفاده از ظرفیت سازمان های مردمی است. ثمن هایی که هم دانش تخصصی دارند و هم آگاهی و نگرش و برنامه منسجمی را برای حمایت های مقابله ای و پیشگیری و درمانی و صیانتی را دارند. 
مدیر کل دفتر توسعه مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد، ادامه داد: بیش از دو هزار ثمن در این حوزه وجود دارد. بخشی از اینها در حوزه پیشگیری  فعالیت می کنند و بخشی هم در حوزه درمان و بخشی هم در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از بیماری اعتیاد فعال هستند. 
وی به برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر برای مشارکت سازمان های مردم نهاد در این امر اشاره کرد و گفت: رشد و توسعه کمی و کیفی و حمایت های توانمند سازی از جمله برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر برای سازمان های مردم نهاد است.
همچنین نظام ارتقا صلاحیت عملکرد را برای این سازمان ها پیش بینی کردیم تا بتوانیم در رفتارهایی که برای این حوزه و معتادین و خانواده های که درگیر اعتیاد هستند، خدمات قابل توجه را در برنامه ها داشته باشیم.
 صفاتیان تاکید کرد: در حوزه مقابله و درمان به خوبی عمل کرده ایم ولی در حوزه پیشگیری ضعف هایی داریم.
در خاتمه کاهه با اظهار به اینکه در مبارزه با مواد مخدر اقدامات علمی انجام می شود، افزود: در نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت و کلیه دستگاه های مسئول در این حوزه، مراکز مطالعاتی مبنای اقدامات عملی هستند ما با ریشه های علمی فعالیت های خودمان را تطبیق می دهیم و خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده و نتایج خوبی هم منعکس شده است.  

هیچ نظری موجود نیست: