در صورت تصویب قانون جدید، ۸۰ درصد اعدام های مواد مخدر حذف می شود / امیدواریم اتهامات جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست رفع شود

دبیر ستاد حقوق بشر در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴:

در صورت تصویب قانون جدید، ۸۰ درصد اعدام های مواد مخدر حذف می شود / امیدواریم اتهامات جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست رفع شوددبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه در گفتگو با فرانس ۲۴ گفت: شمار زیادی از اعدام ها در ایران مرتبط با جرایم مواد مخدر بر اساس قانون موجود است و ما در تلاشیم که این قانون را تغییر دهیم که در ان صورت هشتاد درصد اعدام ها از بین خواهد رفت.
به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمد جواد لاریجانی در گفتگو با فرانس ۲۴ در پاسخ به این سوال که آیا حملات هوایی ایران به مواضع داعش در شمال عراق را تایید می کنید یا نه؟
گفت: اول از همه اینکه ما این ادعاهای پنتاگون را تایید نمی کنیم اما باید بگویم که این بحران انسانی نتیجه سیاست های شکست خورده و اشتباه آمریکا و شماری از متحدان اروپایی اش است.
وی افزود: این سیاست در نتیجه تلاش آنها برای جایگزینی حکومت بشار اسد با نیروهای بی رحم صورت گرفته است.آنها به جای حمایت از یک حکومت دمکراتیک و طرفدار مردم از گروههایی تروریستی حمایت و آنها را تسلیح کرده اند.
لاریجانی افزود: آنها می خواهند که چه کسی را جایگزین چه کسی کنند؟

آیا آنها می خواهند که داعش را جایگزین بشار اسد کنند؟
این می تواند بزرگترین اشتباهی باشد که آنها تاکنون مرتکب شده اند.از روز نخست بهار عربی ما از پشتیبانان مردم در تمامی کشورهای اسلامی از مصر گرفته تا تونس و لیبی و هرکجا بوده ایم.اما در جائیکه خشونت نظامی متاسفانه با حمایت آمریکا همراه است ما نتایج حاصل از آن را مطلوب ارزیابی نمی کنیم.به نظر ما تمامی فعالیت های تروریستی و تمامی دشمنی ها باید به فوریت متوقف شوند و آنگاه باید امکان حضور مردم در یک جریان سیاسی فراهم شود.
دبیر حقوق بشر کشورمان ادامه داد ؛ ما از تمامی جنبش های مردمی برای رسیدن به دمکراسی در تمامی کشورهای اسلامی حمایت می کنیم.اما کاملا مخالف هرگونه استفاده از زور و به ویژه استفاده از فعالیت های تروریستی برای جایگزینی دولتی به جای دولت دیگر هستیم.
وی درباره شمار اعدام ها در ایران گفت:هیچکس دوست ندارد که شمار اعدام ها بالا باشد.این موضوع غمباری است که ما شاهد شمار زیاد اعدام های مرتبط با جرایم مواد مخدر بر اساس قانون موجود هستیم.

ما در تلاشیم که این قانون را تغییر دهیم و اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم آنگاه هشتاد درصد اعدام ها از بین خواهد رفت.این می تواند خبر مهمی باشد.
لاریجانی درباره شمار روزنامه نگاران بازداشتی در ایران و از جمله جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست گفت: برخی از خبرنگاران از طرف ماموران اطلاعاتی به جرایمی متهم می شوند.در ابتدا قضات جرایم افراد را تفهیم کنند و بازجوها اینکه این افرادمجرم هستند یا نه بررسی می کنند و اگر جرایم آنها ثابت شود آنگاه به طور رسمی اتهامات به آنها تفهیم می شود و آنگاه قاضی در پایان تصمیم گیری می کند. امیدوارم که مورد او(جیسون رضائیان)هر چه سریعتر در دادگاه مطرح شود و امیدواریم که در تمامی موارد از وی رفع اتهام شود.
لاریجانی افزود:هرگونه آزادی وی تنها در گرو تصمیم قاضی خواهد بود. بارها وضعیت وی را از سازمان زندان ها جویا شده ایم ،وضعیت سلامتی وی در حال حاضر خوب است و به حمایت های قضایی لازم دسترسی دارد.
وی درباره تمدید مذاکرات هسته ای هم گفت:در رابطه با موضوع هسته ای ما آماده شفاف سازی هستیم.ما آماده همکاری هستیم اما خواهان محدودکردن قدرت و امکانات خود نیستیم .
وی در این باره که آیا موضوع حقوق بشر هم می تواند در کنار مذاکرات هسته ای مطرح شود؟

گفت:این مذاکرات درباره حل و فصل اختلافات در باره موضوع هسته ای است و ربطی به آن موضوع ندارد.این مذاکرات خوداز پیچیدگی های خاص خود برخوردار است و ما نباید به پیچیدگی های آن بیافزاییم.
وی در پاسخ به این سوال که با روی کار آمدن جمهوری خواهان در سنای آمریکا آیا تصور می کنید که امکان رسیدن به توافق هسته ای پس از تمدید آن باشد؟

 گفت:این موضوع به اوباما ربط پیدا می کند. اگر آنهاخواهان توافق نیستند بسیار خوب ما سالهاست که تحت تحریم قرار داریم.ما به راه و روش خود ادامه می دهیم تا زمانی که آنها آماده مذاکره باشند و بیایند و در را بزنند.
این فشاری است که اوباما باید آنرا تحمل کند و ما نگران نیستیم.مسائل داخلی هرکشوری به خودش مربوط می شود.

هیچ نظری موجود نیست: